Tejpy sportowe a elastyczne – jakie i kiedy stosować?

tejpy sportowe

Uprawianie sportu, szczególnie tego wyczynowego, wiąże się często z odnoszeniem wielu kontuzji. I tak, jak wiele jest dyscyplin sportowych, tak wielu różnych kontuzji można „się nabawić”. Aby szybko wrócić do kondycji warto wiedzieć kiedy i jakie środki rehabilitacyjne można stosować, aby pomóc sobie, a nie zaszkodzić. Dokładnie ta sama zasada obowiązuje w przypadku stosowania plastrów sportowych.

Na początek warto wiedzieć co różni tejpy sportowe od kinesio tejpów

Pierwsze z nich są to tzw. taśmy sztywne (nierozciągliwe), których rola polega na tym, aby napiąć skórę, co wytwarza powierzchnię pomiędzy skórą a powięzią, usztywnia i unieruchamia stawy, a co za tym idzie odciąża aparat ruchu. Innymi słowy dobre tejpy sportowe w mechaniczny sposób oddziaływają na dany fragment ciała i go unieruchamiają. Stosuje się je przy zwichnięciach, skręceniach czy urazach mięśni.

Natomiast w kinesiotejpingu używane są taśmy elastyczne (rozciągliwe), których zadaniem jest dopasowanie się do skóry (umożliwiając tym sposobem pełen zakres ruchów stawów i mięśni) i oddziaływanie sensorycznie na nią, poprzez podrażnianie zakończeń nerwowych. A to w efekcie powoduje aktywację mięśni do pracy. Świetnie sprawdzają się w leczeniu bólów o podłożu zapalnym lub zwyrodnieniowym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *